Czy grubość warstwy ma jakikolwiek wpływ na wytrzymałość drukowanego obiektu 3D?


10

Czy obiekt o grubości 100 mikronów jest silniejszy niż obiekt drukowany 3D o grubości 300 mikronów? Czy są jakieś zasady, których należy przestrzegać?

Rodzaj żarnika - PLA

Odpowiedzi:


12

3D Matter opublikował doskonały artykuł na ten temat . Odkryli, że grubsze warstwy dają silniejszą część, a warstwy 0,3 mm dają część o około 24% mocniejszą niż ta sama część wydrukowana warstwami 0,1 mm.

Jednym drobnym problemem związanym z tym badaniem jest to, że nie analizowano wpływu temperatury. Podwyższenie temperatury zwykle powoduje powstanie mocniejszych części, ponieważ warstwy lepiej się stopią. Możliwe jest, że można wytworzyć część o grubości 0,1 mm tak mocną jak część o grubości 0,3 mm, podnosząc temperaturę drukowania.

Innym aspektem spajania między warstwami jest to, jak bardzo następna warstwa jest „ściśnięta” na poprzedniej. Zastosowanie szerszej szerokości wytłaczania poprawi wytrzymałość.

Głównym problemem związanym z wytrzymałością części FDM jest to, że mają one tendencję do łatwiejszego łamania się wzdłuż warstw, podobnie jak w przypadku silniejszego drewna na ziarnie. Musisz wziąć to pod uwagę przy projektowaniu i upewnić się, że elementy, które zostaną poddane naprężeniom / odkształceniu, zostaną wydrukowane w płaszczyźnie XY.


+1 za link do doskonałego artykułu. Dziękuję Tom.
piksel darth

Dużą różnicę w wytrzymałości według wysokości warstwy można rozwiązać, drukując cieplejsze przy niższych wysokościach warstw. Pasmo o połowie wysokości chłodzi się dwa razy szybciej, dawaj lub bierz. Szybsze chłodzenie oznacza słabsze wydruki.
Ryan Carlyle,

@RyanCarlyle: czy to oznacza również, że drukowanie w ogrzewanej komorze zwiększa wytrzymałość części?
kamuro

Tak, absolutnie. Naprężenie wypaczające osłabia wydruk, pozostawiając naprężenia resztkowe w warstwach, co sprawia, że ​​druk jest bardziej kruchy i słabszy w stosunku do przyłożonych obciążeń. Cieplejsze komory mają mniej naprężeń wypaczających na wydruku.
Ryan Carlyle,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.