Jak działają rozmiary średnicy dyszy i rozdzielczości warstwy w osi Z?


14

Mam drukarkę 3D o długości dyszy 0,4 mm (400 mikronów), a przewodnik drukarki sugeruje, że może drukować do grubości warstwy 60 mikronów i ma dokładność do 100 mikronów.

Próbuję zrozumieć, w jaki sposób dysza 0,4 mm generuje mniejszy rozmiar filamentu? Jak działa ten proces? Czy zmniejsza prędkość, z jaką płynie filament, czy coś takiego?

Odpowiedzi:


20

Tak, zmniejszają prędkość. Zasadniczo szybkość, z jaką podajesz filament, określa, jak duża objętość wychodzi na zewnątrz, a odległość, jaką przesuwasz wytłaczarkę, oznacza, że ​​objętość ta rozkłada się na tę odległość. To jednak nie jest cała historia.

Rozmiar dyszy determinuje tylko dwie rzeczy: maksymalną wysokość warstwy i minimum rozmiar elementu. Nie wpływa na minimalną wysokość warstwy (i oczywiście nie wpływa na maksymalny rozmiar elementu), chociaż istnieją pewne praktyczne ograniczenia (nie chcesz drukować warstw 0,1 mm za pomocą dyszy 5 mm).

Dysza ściska filament podczas wytłaczania; włókno jest zasadniczo wciskane w szczelinę między dyszą a poprzednią warstwą. Nie ma ograniczeń co do grubości cienkiej warstwy, którą można wydrukować (60 mikronów to po prostu coś, co wymyślił dział marketingu, prawdopodobnie możesz wydrukować jeszcze cieńsze warstwy). Tak długo, jak można ustawić oś Z z wystarczającą dokładnością (co zwykle nie stanowi problemu), można drukować dowolnie cienkie warstwy.

Z drugiej strony rozmiar dyszy decyduje o maksymalnej wysokości warstwy. Potrzebujesz trochę ściśniętego filamentu, bo inaczej nie przylgnie do poprzedniej warstwy. Nie można drukować warstw grubszych niż rozmiar dyszy i generalnie zaleca się drukowanie z rozmiarem warstwy, który wynosi najwyżej 80% rozmiaru dyszy (np. Z dyszą 0,4 mm nie należy próbować drukować warstw grubszych niż 0,32 mm), ale jest to tylko wskazówka.

Szerokość wytłaczania to szerokość linii osadzonej przez dyszę. Jest to na ogół (ze względu na wspomniane wyciskanie) nieco większe niż rozmiar dyszy. Dysza 0,4 mm powinna ustawić szerokość wytłaczania na coś nieco większego, na przykład 0,5 mm. Technicznie możliwe jest drukowanie z szerokością wytłaczania, która jest taka sama (lub nawet mniejsza) niż rozmiar dyszy, ale powoduje to bardzo słabe wydruki: jak wspomniano wcześniej, chcesz lekko zgnieść plastik.

Zapewniają dokładność do 100 mikronów. Nie oznacza to, że możesz drukować funkcje tak małe jak 100 mikronów (ponieważ nie możesz, ponieważ szerokość wytłaczania jest znacznie większa). Oznacza to na przykład, że drukując sześcian 10 mm, należy spodziewać się, że jego rzeczywisty rozmiar będzie wynosił od 9,9 mm do 10,1 mm. Taki sześcian nie ma żadnych elementów, które są mniejsze niż minimalny rozmiar elementu, ale jego zewnętrzne ściany można ustawić z większą precyzją niż ten minimalny rozmiar elementu.

Powinienem cię ostrzec, że liczba 100 mikronów jest „do” i w praktyce trudno ci będzie to osiągnąć.


Wiedziałem o części dotyczącej dokładności! Dziękujemy za udzielenie naprawdę wyczerpującego odpowiedzi na pytanie. +1
Jash Jacob
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.