Jak wydrukować 3D pięcioramienny obiekt gwiazdy, który nie ma płaskiego dna i dziury w środku?


10

Jestem nowy w druku 3D. Stworzyłem tę gwiazdę z Blender3d. O ile mi wiadomo, większość drukarek wymaga płaskiego dna.

Jak widać (niebieska linia to oś Z, czerwona linia to oś X, zielona linia oś Y), gwiazda nie ma płaskich boków ani punktów.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

W środku gwiazdy jest dziura. wprowadź opis zdjęcia tutaj

Czy istnieje drukarka (marka / model), która może wydrukować ten obiekt, który nie ma płaskiego dna lub boków z otworem, który przechodzi przez środek? Jakieś obejścia, aby wydrukować ten obiekt?

Odpowiedzi:


6

Typowe stacjonarne drukarki 3D FDM mogą mieć problem z tym modelem, ponieważ wymaga to drukowania dużych zwisów i korzystania ze struktury wsporczej (po wydrukowaniu w pozycji leżącej) lub braku naturalnej płaskiej powierzchni dolnej, aby uzyskać dobrą przyczepność wydruku (przy drukowaniu w pozycji pionowej). Kilka sugestii:

  1. Niektóre drukarki FDM świetnie nadają się do drukowania, a niektóre nawet umożliwiają drukowanie rozpuszczalnej struktury nośnej. Jeśli znajdziesz jeden z nich, jesteś bezpieczny w domu.

  2. Możesz podzielić model na dwie części, wydrukować te części osobno, a następnie skleić je ze sobą. Jest to dość powszechne w przypadku złożonych modeli i pozwala wydrukować model nawet na podstawowych drukarkach FDM. Odpowiedź Toma dobrze to ilustruje.

Oczywiście istnieją też inne technologie drukarek 3D (SLA, żywica itp.), Ale sam nie mam z nimi praktycznego doświadczenia i pozostawiam to innym, aby dać ci dobrą odpowiedź na ich temat.


1
Jeśli nie podoba ci się pomysł przecięcia gwiazdy na pół, materiał nośny jest dobrą drogą. Nawet nierozpuszczalne podpory będą działać, ale pozostawią dołączone „kropki” na modelu. Mam drukarkę z podwójną wytłaczarką, która wykorzystuje materiał nośny PVA, a kontakt z powierzchnią nie jest bezbłędny, ale jest lepszy niż próba mostkowania do końca. Myślę, że większość krajalników stworzy płaską plamkę o pewnym rozmiarze, być może nie tak pożądaną.
fred_dot_u

2
Wydaje się, że w przypadku tego konkretnego modelu „gwiazdy” najlepszym rozwiązaniem będzie podzielenie gwiazdy na pół (aby utworzyć płaski spód i usunąć wszelkie zwisy), zwłaszcza że góra i dół będą identyczne.
J. Roibal - BlockchainEng

1
Proponuję eksperymentować z aplikacją Meshmixer i jej funkcją do automatycznego obliczania pozycji i punktów wsparcia. Ta aplikacja jest z tym naprawdę świetna (choć na pewno nie jest idealna). Co najważniejsze - może zaproponować orentację, o której człowiek nawet by nie pomyślał :) Po prostu spróbuj.
darth pixel

@darthpixel, to dobra rada! Być może ten model mógłby być wydrukowany w pionie z kilkoma przyzwoitymi filarami wsparcia?
Tormod Haugene

5

Istniejąca odpowiedź wydaje się sugerować wydrukowanie modelu w pokazanej orientacji (np. Z osią Z części odpowiadającej osi Z drukarki) z podparciem lub podzieleniem go na pół.

Używanie podpór w ten sposób jest złym pomysłem, ponieważ pozostawia bardzo szorstkie wykończenie powierzchni ze względu na geometrię (i będzie bardzo trudne do usunięcia, chyba że chcesz poradzić sobie z kłopotliwym materiałem podpierającym). Model również nie będzie miał żadnego kontaktu z platformą roboczą, co bardzo prawdopodobne, że się odłączy (nawet jeśli korzystasz z podparcia, potrzebujesz rozsądnej powierzchni kontaktu z platformą roboczą). Musisz wywiercić otwór w środku (ponieważ nie można tam usunąć wsparcia).

Podejście do podzielenia go na pół i drukowania w tej orientacji również nie jest idealne, ponieważ wykończenie powierzchni znów będzie bardzo szorstkie z powodu bardzo delikatnych krzywizn gwiazdy. Otwór pośrodku również okaże się nieco zdeformowany i spłaszczony i będzie wymagał wsparcia.

Zamiast tego w przypadku tego modelu znacznie lepszym rozwiązaniem jest podzielenie go w następujący sposób:

Model jest podzielony linią przechodzącą przez dwa „punkty” gwiazdy.

Górna połowa w ogóle nie ma zwisu, a dolna połowa ma tylko delikatne zwisy, które można łatwo wydrukować bez wsparcia. Wykończenie powierzchni będzie znacznie lepsze w porównaniu do drukowania w innej orientacji. Ponadto otwór można również wydrukować w płaszczyźnie XY, pozostawiając go również czystszym.


Na marginesie, przecięcie modelu wzdłuż tej osi zmniejszy również szansę na podniesienie pierwszej warstwy, unikając w ten sposób „szwu” po sklejeniu go razem.
Tormod Haugene

Świetna sugestia Tom. Moje pytanie brzmi: w jaki sposób „zrozumiałeś” tę linię symetrii? Czy było jakieś oprogramowanie lub zwykła intuicja i doświadczenie? Z góry dziękuję.
J. Roibal - BlockchainEng

1
Po prostu intuicja.
Tom van der Zanden

Podziału można łatwo dokonać w OpenScad. zaimportuj istniejący model i odejmij dużą kostkę, w której znajduje się góra. obróć drugi element tak, aby wycięta strona była skierowana w dół na łożu drukującym. Zapisz to. Następnie wykonaj inną, w której odejmujesz duże pole od dużej strony. Obróć go i zapisz.
EvilTeach,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.