Wady rozdzielczości


17

Czy w przypadku drukarki 3D z wytłaczaniem ABS lub PLA występują potencjalnie negatywne różnice w jakości, które mogą wystąpić, jeśli spróbuję drukować w wyższej rozdzielczości?

Nie martwię się o czas drukowania, ponieważ sprzęt nie jest bardzo poszukiwany. Martwię się jednak, że urządzenie może być bardziej podatne na złamania, może mieć wady lub mieć inne problemy, których obecnie nie wyobrażam sobie.


W rzeczywistości pytanie nie dotyczy pla lub abs; sformułowanie zostało użyte jedynie w celu wskazania plastikowego żarnika w przeciwieństwie do żywicy lub metalu.
kaine


@thirddimension, to lepiej. Myślę, że tag „plastic-filament-fdm” byłby rzeczywiście przydatny.
kaine

@kaine Lub po prostu „fdm”.
Tom van der Zanden,

@TomvanderZanden „fdm” został już oznaczony tagiem. Chociaż są znacznie mniej powszechne, istnieją inne rodzaje FDM, które nie są oparte na filtrze z tworzywa sztucznego.
kaine

Odpowiedzi:


15

Największy wpływ jaki widzę na rozdzielczość wynika z naprężeń plastycznych spowodowanych gradientami termicznymi.

Wydruki o wyższej rozdzielczości tworzą więcej warstw materiału, a każda warstwa ma skumulowany wpływ na naprężenia termiczne. Górne warstwy podciągają się bardziej podczas stygnięcia, a niższe warstwy zwijają się mocniej, gdy liczba warstw wzrasta.

Aby temu przeciwdziałać, duża różnica ma podgrzewana (a nawet wolna od przeciągów) obudowa. Posiadanie podgrzewanego stołu drukarskiego znacznie pomaga, o ile samo łóżko jest odporne na deformację (na przykład łóżko z blachy lub PCB zgina się bardziej niż szkło pod tym samym napięciem).

Rzeczywista wytrzymałość plastyczna wydaje się jednak zwiększona. Układanie cieńszych warstw materiału wydaje się zwiększać siłę wiązania między warstwami.


1
Wyższe wysokości warstw mają tendencję do zmniejszania wypaczania, a nie zwiększania go. Naprężenia skurczu termicznego są przyłożone bardziej równomiernie i stopniowo w miarę narastania warstw, co pozwala drukowi utworzyć sztywny i stabilny „fundament”, który jest odporny na zwijanie się, gdy dodatkowe warstwy są dodawane wyżej w druku.
Ryan Carlyle,

5

Jeśli chodzi o wytrzymałość końcowego druku, uważam, że zależy to od przyczepności między warstwami samego filamentu - co jest bardzo zróżnicowane. Ponadto, normalnie, grubsze warstwy zwiększyłyby wytrzymałość wydruku do pewnego momentu.

Nieformalne badanie stosunku wytrzymałości do wysokości warstwy można znaleźć tutaj : badanie to sugeruje, że wytrzymałość wydruku wzrasta do wysokości warstwy 0,25 mm, a następnie stabilizuje się.

Z drugiej strony, drukowanie w wysokiej rozdzielczości często ukrywa wady powstałe w wyniku złej jakości filamentu, w szczególności filamentu, który ulegał degradacji przez pochłanianie zbyt dużej ilości wilgoci. Ze względu na mniejszą ilość tworzywa sztucznego wytłaczanego na warstwę przy wysokich rozdzielczościach, niektóre ogólne wady drukowania są również zwykle mniej wyraźne i łatwiejsze w obsłudze.


4

Warto również zauważyć, że stosunek średnicy dyszy do wysokości warstwy wpływa na wytrzymałość. Wysokość warstwy jest zwykle ustawiona nieco mniej niż średnica dyszy, więc dysza „ściska” nowy plastik na poprzedniej warstwie. Jest to szczególnie ważne w przypadku pierwszej warstwy, ponieważ wpływa na to, jak dobrze obiekt przylega do łóżka; ale wpływa również na wytrzymałość między warstwami.


3

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​budowanie przy użyciu mniejszych warstw sprawia, że ​​mostkowanie i zwisy są bardziej wyraźne i mniej prawdopodobne, że zawiodą.

Mniejsze warstwy umożliwiają stopniowe zmiany nawisów, które są bardziej gwałtowne w przypadku grubszej warstwy.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.