Jak wybrać temperaturę wytłaczania?


11

Z tego, co udało mi się dowiedzieć, źródła internetowe zalecają około 205ºC dla PLA i około 240ºC dla ABS. Ale to oczywiście tylko wytyczne. Optymalna temperatura drukowania może być różna w zależności od drukarki, filamentu, modelu i innych ustawień krajalnicy.

Na przykład z sukcesem drukowałem czarny PLA w 190ºC, ale srebrny PLA tej samej marki sprawia mi kłopoty. Trudno mi ustalić ogólne zasady. Chciałbym więc zobaczyć ogólny przewodnik na ten temat, oparty na (przynajmniej) następujących pytaniach:

 1. Jakie znane czynniki przed wydrukiem mogą pomóc ustalić właściwą temperaturę wytłaczania? Oczywisty przykład: ABS vs PLA

 2. Co może się zdarzyć podczas lub po wydruku, gdy temperatura jest zbyt niska?

 3. Co może się zdarzyć podczas lub po wydruku, gdy temperatura jest zbyt wysoka?

Odpowiedź na pierwsze pytanie może przybrać formę tabeli odnośników lub podobnej. Drugi i trzeci mogą pomóc komuś w regulacji temperatury w oparciu o objawy nieudanego wydruku.

Rozumiem, że niepowodzenie lub powodzenie wydruku może zależeć od wielu innych czynników niż temperatura wytłaczania, ale nie chciałem, aby to pytanie było zbyt ogólne. Mogę później zadać to samo pytanie dla innych ustawień (np. Prędkości drukowania). Daj mi jednak znać, czy pytanie to należy rozszerzyć, czy ulepszyć, aby było bardziej przydatne.

Odpowiedzi:


9

Podstawy drukowania temperatur

Producenci zazwyczaj określają nieco szeroki zakres temperatur drukowania, a jaka temperatura powinna być rzeczywiście potrzebna, można ustalić tylko metodą prób i błędów:

 1. Termistor w twoim hotend nie jest w 100% dokładny i może mieć przesunięcie o kilka stopni w porównaniu do jego rzeczywistej temperatury.

 2. Twój hotend ma mały gradient temperatury, miejsce, w którym tworzywo topi się, może mieć wyższą / niższą temperaturę w porównaniu do temperatury twojego termistora.

2 jest dodatkowo zaostrzony przez

 1. Gdy drukujesz szybciej, potrzebujesz więcej ciepła. Zimne włókno szybko przemieszczające się przez hotend ochłodzi je lokalnie, co oznacza, że ​​temperatura będzie niższa niż temperatura mierzona przez termistor. Szybsze wydruki mają równe nierówności w temperaturze do 10 ° C, a dla naprawdę powolnego wydruku możesz obniżyć go o 10 ° C w miejscu, w którym normalnie jesteś.

 2. Jest to drobny problem, ale różne kolory tej samej marki i materiału mogą działać lepiej w różnych temperaturach. Zastosowane pigmenty mogą nieco wpłynąć na temperaturę topnienia. Różne marki mogą również mieć różne temperatury.

Niektóre objawy mogą pomóc w dostosowaniu temperatury:

Drukowanie za gorące

 • Małe / wolne wydruki mogą nie zestalić się wystarczająco szybko, pozostawiając brzydką kroplę.

 • Sznurowanie / złe mostkowanie.

 • Tworzywo sztuczne w osłonie termicznej może mięknąć, powodując zatykanie.

 • Możesz spalić / zdegradować materiał (ale w tym celu naprawdę musisz wyjść poza zakres temperatur).

Drukowanie za fajne

 • Do wytłaczania wymagana jest zbyt duża siła, co powoduje przeskakiwanie / mielenie napędu filamentu.

 • Rozwarstwianie warstw: plastik musi być wystarczająco gorący, aby częściowo stopić warstwę pod nią i przykleić się do niej. Obiekty drukowane w niższej temperaturze wydają się być słabsze na granicach warstw.

Co więcej, gorące wydruki mogą czasami mieć bardziej błyszczące wykończenie niż zimniejsze.


Bardzo przydatne, dzięki! Czy przypadkiem znasz konkretny model 3D, który może pomóc osobie znaleźć optymalną temperaturę? Na przykład model o pewnych cechach, które są szczególnie wrażliwe na temperaturę?
mhelvens

@mhelvens Biorąc pod uwagę, że idealna temperatura zależy od modelu, który drukujesz, taki model nie istnieje.
Tom van der Zanden,

Słusznie. ;-) Ale powód, dla którego temperatura może nie działać w określonym modelu, prawdopodobnie zależy od określonych cech, takich jak zwis, mostkowanie, ostre rogi i tym podobne. Wyobraziłem sobie model, który ma wszystkie te cechy, i może pomóc ci zrozumieć „przestrzeń temperatur”.
mhelvens

2
 1. Niektórzy producenci podają zalecaną temperaturę, która byłaby najlepszym miejscem, od którego można zacząć od tego miejsca. W przeciwnym razie możesz wydrukować obiekty kalibracyjne i znaleźć w ten sposób najlepszą temperaturę. Oto wieża tymczasowa do tego celu. Przeważnie jest to proces prób i błędów dla wszystkich różnych drukarek. To, co może działać na jednej drukarce, może nie działać na innej.

 2. Obiekt może się rozpaść, jeśli temperatura jest zbyt niska, ponieważ tworzywo sztuczne nie wiąże się dobrze między warstwami. Możesz również uzyskać szorstką powierzchnię na obiekcie, a filament może również zakleszczyć się w hotend.

 3. Zwykle zbyt wysokie temperatury, mostkowanie nie będzie tak dobre, a dostaniesz dużo sznurka. Przykład ciągnięcia , więcej filamentu wycieknie przed cofnięciem, jeśli temperatura jest zbyt wysoka. Twoje zwisy mogą również zawijać się na krawędziach.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.