Druk 3D do użytku na zewnątrz: jakie rodzaje filamentów są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne?


13

Chciałbym wydrukować modyfikacje mojego karmnika dla ptaków, zarówno po to, by zniszczyć gradobicie z zeszłego lata, jak i próbować odstraszyć wiewiórki z sąsiedztwa. Mam drukarkę FDM (i doświadczenie z nylonem, ABS i PLA, ale nie ograniczaj odpowiedzi do tych, jeśli jest coś innego, co jest lepsze), jaki rodzaj filamentu najlepiej poradziłby sobie z codzienną ekspozycją na słońce, deszcz, śnieg, itp?Odpowiedzi:


7

PET (G) jest silnym konkurentem. Jest bardzo mocny i wodoodporny i jako taki jest często używany do produkcji butelek pop.

PLA ma reputację „biodegradowalnej” i dlatego często odradza się stosowanie PLA na zewnątrz i / lub w kontakcie z wodą. PLA ulega jednak biodegradacji tylko w bardzo specyficznych warunkach, na które na ogół nie będzie narażony, więc można ją stosować (chociaż jako materiał twardszy i mniej elastyczny jest bardziej narażony na uszkodzenie przez grad).

ABS i nylon są również dobrym wyborem. Zasadniczo każdy plastik, który masz pod ręką, przetrwa lata, nawet w zastosowaniach zewnętrznych.


1
Czy znasz jakieś zasoby porównujące odporność PLA / PET / ABS na UV? Chciałbym wiedzieć, który materiał lepiej wytrzyma w bezpośrednim słońcu przez długi czas.
Jeff

To oczywiście brakuje w mojej odpowiedzi, ale nie znam takich zasobów.
Tom van der Zanden,

1
Niektóre badania wskazują, że ABS jest bardzo podatny na uszkodzenia UV, a chociaż PLA jest mniejszy, znacznie mięknie w wysokich temperaturach (pomyśl o czarnej strukturze na pustynnym lecie). W każdej sytuacji dobra warstwa farby może znacznie przedłużyć żywotność wydruku.
Jeff

Nylon jest higroskopijny, może nie działać dobrze w deszczu.
FarO

@FarO Czy możesz wyjaśnić, w jaki sposób właściwości higroskopijne wpływają na jego działanie?
Tom van der Zanden

2

Myślę, że ABS jest dobrym wyborem, jeśli aplikacja nie jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. ABS jest tym, z czego wykonane są linie tryskaczowe, a te oczywiście dobrze sobie radzą pod ziemią, chociaż widziałem, że ABS pozostawiony na słońcu z czasem staje się bardzo kruchy i łatwo pęka.

PLA będzie również powoli topić się w bezpośrednim świetle słonecznym. Widziałem to z pierwszej ręki, zostawiając odcisk na moim parapecie i obserwując, jak powoli zmienia się wraz z ciężarem przedmiotów na nim.

PETG jest dobry pod względem łatwiejszego drukowania z dobrą siłą, ale nie mogę powiedzieć, że jest szczególnie dobry do użytku na zewnątrz, w zależności od twojego przypadku użycia. Może być bezpieczny dla żywności!

Wydaje mi się, że Nylon jest twoim najlepszym wyborem, ponieważ jest to super mocny sprzęt i jest używany jako sprzęt do rzeczy, które istnieją na zewnątrz, takich jak łodzie i części motocyklowe itp. Nie mam konkretnego dowodu, że jest to najlepszy , ale w zależności od tego, co dokładnie próbujesz osiągnąć, jest to prawdopodobnie najlepszy wybór.

Zawsze można natryskiwać farbą jakąś powłokę na wynikowy wydruk, który zwiększy ochronę przed promieniowaniem UV. Może coś takiego jak Krylon Preserve It Aerosol Spray ?


1

Myślę, że ABS byłby twoim najlepszym wyborem. Nie ulega biodegradacji i jest łatwy do wydrukowania.

Ale możesz użyć mniej więcej dowolnego materiału, jeśli użyjesz na nim jakiejś formy powłoki. Zawsze wybrałbym powlekany PLA zamiast innych materiałów tylko dlatego, że PLA jest najłatwiejszy do wydrukowania i nie jest toksyczny.


1

Mam wydrukowane kilka przedmiotów w PLA, które były na zewnątrz od około roku. Oprócz niektórych przebarwień nie widzę jeszcze żadnych uszkodzeń strukturalnych (jeszcze?). Niektóre z nich znajdują się po południowej stronie budynku, dzięki czemu są maksymalnie nasłonecznione.

Oczywiście lat belgijskich nie można porównać do lat w Arizonie!


0

Uważam, że ABS byłby toksyczny (myślę, że zawiera BPA), więc nie byłby to dobry wybór. Myślę, że PETG jest bezpieczny i odporny na promieniowanie UV, więc byłby dobry. Nie jestem pewien co do PLA lub innych materiałów.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.